Fıstık Türleri

jumbo pistachio

Kale Quchi (Jumbo) Fıstık

Jumbo fıstık ( Kalle Quçi fıstık) en iri fıstık türü olarak bilinir.

Fandoqi Pistachio

Fandoqi fıstık

Fandoqi fıstık en bol fıstık türüdür.

Ahmad Aqayi Pistachio

Ahmad Aqayi fıstık

Ahmad Aghayi fıstık tat ve tür olarak diğerlerinden farklıdır. Uzun ve badem şeklindedrir ve kabuğu daha açık renklidir.

Akbari Pistachio

Akbari Fıstık

Akbari fıstık uzun ve dikdörtgen biçimindedir.ticari ve ekonomik değere sahiptir. meyveleri badem şekilli iri ve uzundur.

Badami Pistachio

Badami fıstık

Badami fıstık özel tadıyla bilinmektedir.Bu türün küçük meyvesi, badem gibi ve hançer gibi bir şekli vardır ve koyu renge sahiptir. Bu fıstığın kaynağı Kerman Zarand bölgesinin eski bahçeleridir.

Closed Pistachio

Ağzı Kapalı Fıstık

Kapalı fıstığın işlenme aşamına girdikten sonraki ürünlerinden biri açık fıstıktır ki işlenen fıstık türüne göre farklı çeşitlere ayrılmıştır.En bilinen fıstıkların arasında fandoqi, akbari, kallequçi ve ahmad aghayi vardır.Fıstık kalitesi 100 gram kapalı fıstığın içi miktarıyla belirlenir .

Pistachio Kernel

Fıstık İçi

Genellikle kapalı fıstktan elde edilen fıstık içi, keyk, pasta, dondurma, çikolata, salam, sosis ve daha bir çok gıda malzemelirnde kullanılır. Geleneksel tıp'a göre, fıstık içinin sıcak ve kuru bir doğası vardır. Demir içerdiği için, anemi hastalığı olan kişiler günlük mutlaka fıstık tüketmeliler.

Sliced Pistachio

Dilimlenmiş Fıstık

Dilimlenmiş fıstk genellikle pasta ve yemek süslemesinde kullanılır.

Pistachio Powder

Fıstık Tozu

fıstk tozu genellikle pasta,dondurma, çikolata ve keyk süslemesine kullanılır. fıstk tozu bir baharat olarak da kullanılıyor.


Fıstık yağı

Fıstık yağı, yüksek seviyede fosfor ve demir içerir ve beyinsel gelişim için çok iyidir.

Hakkımızda


IRAN Pistachios ticari ve sanayi co. ,güneydoğunun en büyük fıstık ihracatı yapan firmalarından biridir.Şirketimiz,gelişmiş ve otomatik makineler kullanarak fıstık üretiminde bulunmakta ve tüm fıstık türlerini türkiye,irak,suriye,çin,kanada,birleşik arap emirlikleri ve ayrıca tüm avrupa'ya ihracat yapmaktadır.

IRAN Pistachios sanayi ve ticari co.,domestik pazarlardada en yüksek kalite ve en uygun fiyatı sunarak faaliyet göstermektedir.Firmamızın ürünleri üretimden hemen sonra doğrudan ve aracılar olmadan müşteriye sunulmaktadır.

Fıstık vücuda enerji verir. Yorgunluğu giderir. Bedeni ve zihni kuvvetlendirir. Karaciğerin ve bağırsakların düzenli çalışmasına faydalıdır. Böbrek ağrılarını hafifletir. Kalp hastalıkları riskini azaltır. Vücudun gelişmeşinde etkilidir. Hastalarda iyileşmeyi hızlandırır. Göğsü yumuşatır ve öksürüğü hafifletir. Günde 10-12 adet fıstık,vücudun günlük yağ ihtiyacını karşılayabilmektedir. 100 g fıstık vücudun günlük protein,vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35”ini karşılayabilmektedir. Fıstıkta kolestrol yoktur Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kroner kalp hastalığının riskini azaltır. fıstık protein yönünden 2 kat,fosfor yönünden 4 kat sığır etinden daha üstündür. Vitamin E,B ve C komplexince zengindir. fıstık şeker hastalığında (Diabete Mellitus)kullanılabilir. 100 gr fıstıkta 4.0 gr posa bulunur.Posa miktarı yönünden pirinç, patates ve buğday (0.3 gr) dan daha üstündür. İnce bağırsakta glikoz emilimini azaltır ve kan şekerinin yükselmesini önler. fıstık kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür. Hastalıktan Sonra fıstık nekahet dönemlerinde de vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir. Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.